Tvarkome sklypą: medžių genėjimas

Prasidėjo sklypo paruošiamieji darbai statyboms, teko atlaisvinti vietą būsimiems pamatams. L. darbavosi su pjūklu, o R. tampė šakas ir dėliojo krūvon. Prieš pradedant genėjimo darbus, buvo atvykęs žmogus, kuris kitą savaitę nuims velėną ir lygins sklypą. Jis užklausė, ar turime leidimą pjauti medžius, o mums nei į galvą…

Sklypo plane nėra pažymėta nei vieno medžio, o ir berželiai, kuriuos norime pašalinti yra dar visai jaunučiai, tačiau internete radome informacijos, jog jeigu medžio kamieno skersmuo yra <20 cm., reikia pasitikslinti savivaldybėje dėl leidimo. Pasiskambinus išsiaiškinome, jog privačių namų valdose ir sodų teritorijose augančius medžius, galima pjauti be jo. Beje, klausimas dar buvo kilęs, kokiame aukštyje tą skersmenį reikia matuoti – tai atsakymas 1,3 m nuo žemės =), tad mūsų berželiams dar toli gražu buvo iki to.

Taigi po ilgų derybų dėl kiekvieno medžio, iš viso buvo nupjauti 22 berželiai, 2 pušys ir viena eglutė. Nors ir buvo gaila kiekvieno berželio, bet jų dar nemažai liko sklype, o pušys visos susispietę sklypo pakraščiuose, tad joms pasisekė labiau nei pastariesiems.

Nupjovus medžius, L. iš karto juos supjaustė ir sukapojo, jog greičiau išdžiūtų. Tad vasaros piknikams malkų jau turėsime =) Kitas klausimas, kur žmonės deda išrautų medžių šaknis? Apskambinus visus Kauno miesto žaliųjų atliekų sąvartynus, paaiškėjo, jog niekas nenori priimti medžio šaknų. Tai kur jas dėti?

Taip pat kadangi jau tų beržų turime, nusprendėme pabandyti nors viename iš jų išgręžti skylutę ir prisileisti sulos. Kadangi niekada to nebuvome darę, tai greituoju būdu surasta informacija: gręžti šiaurinėje pusėje, apie 70-80 cm nuo žemės, ne didesnę nei 2 cm skersmens skylutę. Taigi mes taip ir padarėme. Sula pradėjo varvėti iš karto!

 

 

16 thoughts on “Tvarkome sklypą: medžių genėjimas

 1. Aš tas medžiu šaknis deginu, reikia duot išdžiūti ir tuomet – ant laužo. Nėr sunkus darbas, dega lėtai, bet paderinu tai su visokiu kitu atlieku – šaku, kartono ir pqn – deginimu.

  Like

 2. Pas mus tai nemaža krūva jų susivertė tiek medžių nupjovus, tai pusę vasaros reiks deginti. Bet jeigu kitos išeities nebus, matyt, taip ir reikės daryti.

  Like

  • nežinau ką reiškia “nemaža krūva” 🙂 22 berželiai nemažai, bet o tai neskubat gi per vienąkart sudeginti? – pamažu pamažu ir per keletą kartų kaip nors. Aš dabar su beržais taip ir darau – nupjaunu aukščiau, kad po to išrauti su šaknimis būtų patogu su traktoriuku. Kelmus su šaknimis sudeginu. O štai kai tvarkiau beržyną – jo pas mane buvo hektaras, tai palikau kokių 700 berželių kad atrodytų kaip parkas, o nupjauti teko virš tūkstančio… Tai pjovėme žemai, tikėdami kad jie sutrūnys ten žemėje. Prisidarėme problemėlės – pažemiui nupjautas beržas staigiai atželia krūmu. Vienintelis sprendimas – purškėme roundup’u, tai tie krūmai nudžiuvo. Taigi su beržų naikinimu turiu labai nemažai patirties 🙂

   Like

   • Mes taip pat pjovėme 1,5 m. aukštyje, o paskui traktoriukas išrovė. Palikome tik vienos pušies šaknis, nes toji buvo vos per keletą centimetrų nuo tos, kuri liko dar gyventi, tai bijome pažeisti šaknis. O dėl deginimo tai taip ir reiks padaryti, tik kad kai sklypas nedidelis: tai vienoje pusėje velėna, kitoje staytbinis namelis ir t.t., kitoje dar kas nors, ir žiūrėk visi kampai išnaudoti, o kur šaknims vieta? 🙂 Atrodo nereiškmingas smulkmena visame statybų procese, bet kaip uodas zyzia.

    Like

 3. Ogi beržai ne tik dekoratyvinę funkciją atlieka! Ačiū už priminimą – irgi turim beržynėlį bet nenaudojam taip..
  Kirtimas: kažkur minimi 8cm, net privačiuose sklypuose. Bet tai gal mieste. Užmiestyje manau niekam nerūpi.
  Didesnė problema: utilizavimas/deginimas. Mes, ko nepasima maimynai su krosnimis, po truputi deginam. Svarbu gerai išdiovinti, tada be dūmų degs smagiai 😉

  Liked by 1 person

 4. Sveiki, kokių įžvelgėte problemų su SIP skydais? Ar nepatinka OSB? Manau, kad visame pasaulyje osb-eps-osb skydai klijuojami analogiškai. Minėjote, kad kažkokie Lietuvos gamintojų niuansai jums kelia nerimą. Gal galite sukonkretinti?

  Like

  • Pradėjus domėtis, teko skaityti, jog ne pas vieną įsimetė pelėsis, tad jo pabijojome. Tuomet dar ir kokybės standartai – greitai surenkami, galų nesugaudysi, o kadangi patys planavome statyti, norėjosi prižiūrėti ir bent šiek tiek žinoti ir išmanyti patį procesą.

   Like

 5. Šaknis galima dar užkasti. Kai bus bobikas – galima pasikasti duobike ir suversti šaknis. Toje vietoje tikėtina žemė pakris kažkada, tai gal reiktų kasti kažkur nuošaliau, kad pakritus galima būtų papildyti duobę žemėmis ar žaliosiomis atliekomis.

  Like

  • Palikti kelmą? Turbūt ilgai teks laukti, be kokio dešimtmečio nieko nebus. Girdėjome, jog yra kažkokia chemija, kuri naudojama specialiai, ji supūdo kelmus. Bet čia reiktų plačiau pasidomėti.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s