Stogo difuzinės plėvelės montavimas

Difuzinę plėvelę rinkomės patikimo ir gerai žinomo gamintojo Tyvek siūlomą produktą Tyvek® Pro + Tape – dviejų sluoksnių kvėpuojančią difuzinę membraną su lipnia juosta. Kodėl šią? Turbūt pagrindis kriterijus buvo tas, jog įvertinus kainos, kokybės ir laiko sąnaudas, mums ji pasirodė tinkamiausias variantas.

Kaip pasirinkti difuzinę plėvelę?

Štai ką mums pavyko išsaiškinti ir į ką mes patys atsižvegėme renkantis difuzinę plėvelę: membranos sluoksnis, vandens stulpo aukštis, garų pralaidumas. Svarbiausias matmuo čia yra membranos sluoksnio storis, kuris speficikacijose žymimas – mikronais (μm). Jeigu prie produkto jo nėra nurodyta arba jis nesiekia 100 μm (sienoms 175 μm) – medžiaga tiesiog neatliks savo funkcijos, tad pinigai ir darbas bus į balą.

Dažniausiai prie difuzinių plėvelių yra nurodytas pačios membranos storis, dar kitaip vadinamas gramatūra (g/m2), tačiau jo nereiktų maišyti su membranos funkcinio sluoksnio storiu, kurio dažnas gamintojas net nenurodo. Gramatūra yra svarbi montavimo momentu, kad montuodamas plėvelės nepažeistumei. Tuo tarpu jau sumontavus ją,  svarbiausia tampa funkcinis medžiagos sluoksnio storis, kuris nusako, kaip plėvelė atliks savo darbą dėl temperatūrų skirtumo, vėjo, vandens, UV ir t.t.

Dar vienas parametras, į kūrį derėtų atkreipti dėmesį – vandens stulpo aukštis, mmH2O. Stogui jis turėtų būti ne mažesnis nei 1000. Kuo didesnio stulpo slėgį atlaiko plėvelė, tuo ilgiau ant plėvelės susikaupęs vanduo nepratekės į vidų. Kaip jis gali ten patekti ir išbūti? Vanduo ant plėvelės gali susikaupti ir išbūti tais atvejais, kai nepakankamai įtempta plėvelė, atsiranda užtvaros iš po stogo danga patekusių šiukšlių, stogo dengimo metu ir pan.

Vandens garų pralaidumas. Šis rodiklis turėtų būti kuo didesnis, mažiausia tenkinanti vertė įvairių šaltinių teigimu, neturėtų būti mažesnė nei ~ 1300 g/m2/24h. Ši savybė nusako, kiek vandens garų medžiaga sugeba praleisti. Kuo didesnis medžiagos garų pralaidumas, tuo sausesnė bus konstrukcija.

Kokią pasirinkome mes?

Kaip ir minėjome, rinkomės įvairiais testais (jų galima rasti nemažai viešai skebiamų ir prieinamų) išbandyto gamintojo Tyvek plėvėlę. Stogams jie siūlo Soft, Solid ir Pro. Mes pasirinkome Tyvek Pro+Tape, kuri naudojama apšiltintų šlaitinių stogų vandens ir vėjo izoliacijai. Membranos storis 175 μm, garų pralaidumas – 3000 g/m2/24h, vandens stulpo aukštis >1930 mmH2O, be to, ji jau turi lipnią juostą. Iš pradžių svarstėmė galimybę pirkti be lipnios juostos, tačiau pati juosta vienam rulonui kainuoja 42 Eur., tad kainos skirtumas ~20eur ne mūsų naudai. Mūsų pasirinktos plėvelės 1m2 kainavo 1,50 Eur., kadangi stogo kvadratūrą nėra didelė, nematėme reikalo ieškoti kažko pigiau ar rinktis nežinomo gamintojo produktą.

Plėvelę stogui klojome trise, tai padarėme per dvi dienas. Iš pradžių šiek tiek gal buvo neramu, ar viskas pavyks, tačiau darbas iš tikro nėra sudėtingas ir gana sklandžiai vykstantis, net ir pirmą kartą. Šiame video, iš kurio mokėmės ir mes, labai aiškiai viskas pavaizduota:

Išridenę pirmąją juostą, jos kampus prišaudėme su kabiašaudžiu, taip pat keletą užtvirtinimų į gegnes. Tuomet sukalėme makaronus su vyniakale, ant makaronų prisisukome lentą, jog galėtume ant jos pasilipę ridenti antrą juostą. Pirmosios juostos 20 cm palikome laisvos, ji vėliau eis į lietvamzdį. Tokiu pat principu: plėvelė, kabiašaudis, makaronai, lenta – nukeliavome iki stogo viršaus. Tuomet tą patį darėme su kita puse. Vėl keliavome nuo apačios į viršų, o viršuje abi plėveles perdengėme viena su kita. Namo šonams rekomenduojama palikti apie 20 cm užleidimams, bet mes palikome šiek tiek daugiau.

img_7731img_7732

16 thoughts on “Stogo difuzinės plėvelės montavimas

 1. Įsiskaitykite į tekstą, ten parašyta, kad tai yra ne grebėstai, o tik laikinos lentos vaikščiojimui, vėliau jos buvo nuimtos nuo stogo. O makaronai visi sausutėliai, jokių pajuodavimų nėra. P.s. Ačiū, kad rūpinatės mūsų finansine padėtimi 🙂

  Like

 2. Nemėgstu, kai liaupsinamas tik 1 brand’as. Kur tik pažiūri, vis Tyvek Tyvek. Tik 1 firmą žmonės žino.
  Aš iš principo paėmiau kitą ir neprašoviau: Ventia Titanium Plus kainuoja mažiau, o charakteristikos geresnės.
  Tyvek dar nepatiko, kad Lietuvai tiekia kažkokį kitokį produktą nei visam pasauliui.
  http://www2.dupont.com/Tyvek_Construction/en_IE/assets/downloads/brochures/Tyvek_pocketflyer.pdf – nėra jokio Tyvek Pro. O iš kur charakteristikos?
  Jau ne kart yra atsitikę, kad Lietuvos rinkai ar Lietuvos pirkėjams pakišama ne tai kas žadama. Ypač su langais tai populiaru pasidarė.
  Iš kitos pusės … sakoma kad tūkstančiai pirkėjų negali klysti 😉

  Like

  • Nemanau, kad stengėmės liaupsinti. “Patikimas ir žinomas” yra tam tikri apibūdinimai, kuriuos firma užsitarnauja. Juk gali visai būti, kad ir ne be reikalo, jeigu jau tūkstančiai renkasi 🙂
   O domėjomės ir svarstėme ir kitus variantus, vienas iš jų – Vidaros plėvelė. Koją pakišo tai, jog pažįstami atkalbėjo: labai sunkiai klijavosi, galiausiai vietomis atlipo.
   Dėl Tyvek Pro+Tape klysti. Produktas dar yra žymimas 2508B kodu, specifikacijos pateikiamos ir tame pačiame tavo nurodytame puslapyje čia: http://www.dupont.de/content/dam/dupont/products-and-services/construction-materials/building-envelope-systems/documents/de-de/Tyvek-DE-pro-tape1-datasheet.pdf
   Tyvek siūlo ne kažką būtent Lietuvos rinkai, o apskritai skirtingą produkciją skirtingiems regionams, atsižvelgiant į klimatines sąlygas.
   Bet visiškai sutinkame, jog galima rasti analogų ir pigiau, ir kas yra labai sveikintina 🙂

   Like

   • Kad Tyvek žinoma, neneigsiu. Arba reklama arba negražūs pardavimo būdai. Šiaip ar taip nesveika kai rinkoje tik 1 gamintojas yra (pro lygio segmente).
    O kad ‘patikimas’, tai dar ne mums spręsti 😉 Patikimumas pasimato už 30 metų. Tiek nei pardavimų nei meistrų patirties čia nėra.
    Dėl lipnumo: na maniškė irgi puikiai nelipo. Tiesiog normaliai, bet nelyginti su rimta difuzinės plėvės klijavimo juosta – šią atplėši tik kartu su difuzine 😉 Jei dirbt rimtai, tai ja ir reikia klijuoti, o šiaip tas lipdymas gal nebaisiai reikalingas, jei plėvių sluoksnius gražiai perdengi. Aš, ten kur raukšlėjosi dar su “Juosta difuzinių plėvelių suklijavimui” atrodo TESA SEAL FLEX suklijavau – mirtinai laiko.
    O šiaip, difuzinė plėvė, ypač čerpiniam stogui – YPAČ svarbus elementas. Taupyti neverta ne plėvei nei teisingam paklojimui. Taip, geriausia daryti patiems 😉

    Like

   • Ignai, kaip čia sugalvojai, kad rinkoj yra vienas gamintojas pro lygio segmente? Kai rinkausi difuzinę, tam pačiam segmente tiek kainos, tiek charakteristikų atžvilgiu buvo dar bent 3 plėvelės. Dabar jau tikrai tingiu ieškot pavadinimų ir kainų, bet iš ko rinktis yra sočiai. Nusipirkai kažką kito ir tau tiko – valio. Bet dėl to tyvek’as prastesnis nepasidaro. Tyvek renkasi žmonės nenorėdami eksperimentuot savo kailiu. Kaina tikrai nesikandžioja per daug, o kokybe (kiek įmanoma per tam tikrą laiką) neabejoja nieks.

    Kad charakteristikos kažkokios plėvelės yra tokios pačios, kaip šito pačio tyvek pro, dar nereiškia, kad ir kokybė tokia pati. Neteigiu, kad visada būtinai žemesnė, bet skaičiukai dar ne viskas.

    Like

  • Tikrai yra ir daugiau pro lygio plėvėlių, kaip pavyzdys galėtų būti SIGA šveicarų gaminiai, jos kaina siekia ~3 eur už m2, priklauso kokią nuolaidą pritaikys vadybininkas. Ir tai yra vien tik plėvelės kaina, be lipnios juostos.

   Like

   • Ignai,

    Nežinau iš kur pas jus tokia informacija. Man pačiam teko jau prieš 20+ metų dirbti su Tyvek kai rinkoje nieko panašaus nebuvo. Pats šiuo metu darbuojuosi Vokietijoje ir galiu drąsiai teigti, jog darbuojamės su tuo pačiu Soft ar Pro, kurį atvykęs namo matau iš mūsų prekybos centruose. Pernai apsilankius Tyvek mokymuose – atstovas teigė jog visas Tyvek Europoje keliauja iš tos pačios gamyklos Liuksemburge. Ar tai tiesa – galbūt. Tokioj prabangioj šalį dar niekad neteko būti.

    Visai neseniai teko skaityti straipsnį apie nepriklausomą tyrimą, kai specialistas bandė membranas, kurios stoge išbuvo kažkiek metų ir kas liūdniausia, tik Tyvek puikiai pasirodė, visos kitos tiesiog…
    Beje jeigu įdomu, informacija pateikta čia: http://www.e-architect.co.uk/products/dupont-tyvek-roofing-underlays-testing

    Like

  • Skirtingose šalyse taspats produktas gali turėti skirtingus pavadinimus. Negana to skirtingose šalyse yra tiekiami tokie patys produktsi iškitų šalių fabrikų. Ir tai yra normali praktika. Tai liečia statybines medžiagas, buitinę chemija dažus ir t.t. Kaip pavizdį pats pastebėjai Tyvek. Paminėsiu keletą pavyzdžių: dažai Sadolin Nornegijoje vadinasi Nordsjö, indų ploviklis Fairy skandinavijoje vadinasi Yes ir t.t. Viskas čia yra normalu. Tiesiog mes gyvename tokiame regione į kury yra tiekiama mūsų regionui skirta ptodukcija.

   Liked by 1 person

  • Vyniašaudę turime nuosavą – akumuliatorinę Dewalt. Karkasui galingumo užtenka, o ir šiaip neblogas daiktas turėti. Be to, šitas šautuvas palieka žymes po iššovimo, lieka tokie minimalūs dantukai aplink vinį. Tad norint kažką rimčiau pastoviai dirbti, reiktų turėti pneumatinę.

   Like

 3. Sveiki, jūs plėvelę pirkote ten pat, kur ir stgo dangą? Kur – Vidara? Kitas dalykas – nagrinėjuosi Ruukki montavimo instrukciją ir pastebėjau tokį man keistą dalyką – plėvelei rekomenduoja leisti laisvai kaboti tarp gegnių – žemiausias taškas per vidurį gali būti iki 4 cm, jei tarkime įtemtumėm virvutę tarp gegnių. Gal žinote, kam to reikia ir ar jūs įtemdavote ją?

  Like

  • Sveikas, plėvelę pirkome Bauen, tuo metu ten buvo pigiausia. Plėvelės rekomenduoja neįtempti, nes vasaros metu ji gauna daug šilumos, ir įsitempia savaime. Žiemà priešingai. Todėl tas laisvumas toks ir reikalingas, kad neplėšytú plėvelės ties tvirtinimo vietomis. Na mes tikrai nepalikome tokiú dideliú loviú iki 4cm, bet ir neįtempėme kaip stygos.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s