Stogas: lietaus nuvedimo sistema

Pabaigę darbus su karkasu, pajudėjome link skardos: stogo ir lietaus nuvedimo sistemos. Kodėl skardinis? O kodėl ne? Dažniausiai paplitę mitai: kaista ir barška, galbūt lieka tik mitais, jeigu pasistengi gerai jį įrengti.  O pliusai: kaina, išvaizda, įrengimo spartumas – visai neblogi svertai, pasirenkant būtent šią dangą.

Taigi viskas nuo pradžių. Pirmiausia, žinoma, sugulė grebėstai. Galbūt čia neverta per daug išsiplėsti: 2×14 cm storio lentos kas 14 cm., tai  tarp lentų centrų – 28 cm. Vienintelis gal didelis minusas yra tas, kad grebėstai turi būti suguldyti tikrai labai lygiai, jog paskui ir skarda nebūtų banguota. Tad teko šiek tiek pažaisti gaudant milimetrus, pakaišiojant 2-3 mm storio montavimo kaladėles. Grebėstus užbaigė tokia pati lenta, tik jau  nudažyta fasadui skirtais dažais. Prieš klojant stogą, ant tos lentos turi būti pakabinta  lietaus nuvedimo sistema. Sistemą reikia pakabinti prieš dengiant stogą, nes paskui laštakis trukdo prisukti latako laikiklius.

img_7375

img_7386
Lietaus nuvedimo sistema Flamingo

Lietaus nuvedimo sistemą tikrai galima susimontuoti pačiam. Kaip  tą padaryti, turbūt kiekvienas gamintojas prideda išsamias instrukcijas, kurias galima rasti ir internete, tad gal net ir neverta plėstis. Labai didelių paieškų pasirenkant pačią sistemą nevykdėme. Plastikinę iš karto atmetėme, o įmonė, kurioje užsisakėme dangą, siūlė Rukki arba Flamingo. Pastaroji  lenkų profiliuojama iš švedų plieno sistema,  mus kainos atžvilgiu pasirodė tinkama.

Plieninė lietaus nuvedimo sistema Flamingo – tai iš 0,6 mm storio plieno, kurio cinko masė ne mažesnė nei 275 g/m2, dengta PRELAQ RWS organine danga iš abiejų pusių po 35µm. Galbūt kol nesusiduri su pirkimu, negali įsivaizduoti, kiek dar visokiausių mažų priedelių: sujungimų, alkūnių, laikiklių ir t.t. reikės. Dėl to, jeigu jau norisi smulkmeniškai susiskaičiuoti ir įvertinti kainą, tai tikrai reikia  jų nepamiršti. Mums latakai ir lietvamzdžiai sudarė vos 35 proc. galutinės kainos, likusi dalis – priedai.  Komplektą sudarė: latakai (3 m), latako laikikliai, jungtys su užsegimu, latako dangteliai, santakos, keletas alkūnių, patys lietvamzdžiai ir lietvamzdžio laikikliai. Sistemos spalva tamsiai pilka – RAL 7011, nors stogo bei langų spalva RAL 7016, skirtumas yra nepastebimas.

Latakus susikabinome neskubėdami patys per dieną nuo ožio. Išsitempiame siūlą į vieną ir kitą pusę su reikiamu nuolydžiu ir pagal jį susisukome laikiklius bei susidėjome latakus. Kadangi laikikliai buvo sukami prie vertikalaus paviršiaus, tai viskas vyko sklandžiai ir greitai. Sudūrimus, sandarinome silikonu, o pačias jungtis dar sutvirtinome varžtais, kad gavusios didesnę apkrovą neišsiskėstų ir neatsikabintų.

img_7402

img_9682
Lietaus nuvedimo sistemos montavimas

Tiesa, lietvamzdžių tame etape, kol dar nesutvarkytas namo fasadas, nekabinome. Juos kabinsime kiekvieno namo kampe, tad nuolydis buvo formuojamas nuo namo centro  į abu galus. Esame matę variantų, kai kabinamas tik vienas lietvamzdis viename namo gale, tai atrodo gana keistai. Per visą stogo ilgį nuolydis gaunasi gana didelis ir pats latakas kabo labai kreivai. Tuo tarpu kai tas nuolydis išcentruojamas, jis ne taip ryškiai pastebimas.

Sistemą pirkome iš tos pačios firmos, iš kurios užsisakėme ir stogo dangą – Nord profil. Sakė, jeigu paminėsime bloge, tai padarys nuolaidą. Minime 🙂 Nuolaidą padarė. Beje, iš pradžių norėjome kvadratinės formos lietvamzdžių ir laštakių, bet mus labai greitai atkalbėjo: kaupiasi nešvarumai, vanduo ir t.t. , reikia dažniau valyti, tad visgi likome prie klasikinių apvalių formų.

14 thoughts on “Stogas: lietaus nuvedimo sistema

 1. Pas mus tas pats Flamingo 7011 ir stogas/langai 7016. Spalvų skirtumas išryškėja tik prie dirbtinio apšvietimo. Planuojant lauko apšvietimą gal reiktų atkreipt dėmesį. Nors realiai nesipjauna tos spalvos 🙂

  Like

 2. Gražiai gavosi (pašvietus iš apačios 😉
  Tokius pačius lietvamzdžius ėmiau. Bet su kitais, rodos rimtesniais laikikliais – vargo buvo kur kas daugiau: reportažiuks.
  Pas jus dar nebaigta matau. Galų trūksta.
  Ir laštakio nematau. Nepamiršot? 🙂

  Like

 3. Taigi pastoviai kuris nors su lempa vaikšto 😀
  Privargote neblogai, mes irgi norėjome išvengti kuo didesnio laštakio, tai tam net gegnių galus pripjovėme. Apie laštakius prie stogo įrašo bus, o galų neuždarėme, kol nesudėjome lietvamzdžių.

  Like

 4. Labai šauniai juda viskas 🙂 Klausimėlis, gal ateityje bus koks postas su sąmatom? Labai įdomu buvo skaityti nuo pradžių kai žinai kiek pamatai ir t.t. kainavo 🙂 (Ne, kad lietuvis svetimus pinigus megsta skaičiuoti, bet patys statyt žadam, domimės po biški, orentuojamės :D)

  Like

  • Kai jau namas bus baigtas, bandysime suvesti galus 🙂 bent jau procentaliai, kas ir kokią dalį bendroje samatoje užėmė. Kita vertus, toks sąmatos pateikinimas yra gana apgaulingas ir klaidinantis, ypač kai daug ką daraisi pats. Juk skaitytojas nelįs į kiekvieną postą pasitiktinti iš ko ta suma susidaro. Jis matyts tik galutinę sumą, bet tarkime, mes daug ką turėjome savo (įrankius, darbo jėgą, medžiagas ir t.t.) ir dėl to, gali tikrai apsigauti.

   Like

 5. Man irgi įdomu sumos – tikrai ne dėl ‘ciekavumo’, tiesiog galvojame, ar pakaks paskolos, ar dar reikės kreditą vartojimui imti – kas, girdėjau, visai dažnai pasitaiko namus statant. Čia man beje buvo naujiena..

  Like

  • Kiek mums žinoma, jeigu trūksta įsirengimui, tai bankai duoda vartojimo kreditą, regis, iki 20 tūkst. eurų, be užstatymo turto 🙂 Tik, žinoma, palūkanos būna kur kas didesnės. Bet toks variantas irgi tikrai įmanomas.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s