Sklypo lyginimas ir vejos sėjimas

Panašiu metu pernai įkėlėme foto, kurioje žiema atrodo pasakiškai.  Šiemet, kone tą pačią dieną padaryta nuotrauka, ne tik neprimena žiemos, ji kvepia pavasariu. Kai kiemas pilnas spygliuočių, žalumos stygiaus tikrai nepajusi.

SAUSIS 2020 vs. 2019

84338056_792330384510419_873452552501329920_n

img_20190112_093709_812

Praėjusi vasara buvo skirta aplinkos tvarkymui. Ne tiek jos buvo sutvarkyta, kiek norėta, bet vis tiek gerokai pasistūmėjome į priekį. Pats didžiausias darbas: sklypo išlyginimas juodžemiu ir vejos pasėjimas. Iki visų šių darbų pradžios, sklypas jau buvo išstumdytas ir pradėtas formuoti iš to grunto, kuris buvo sklype. Tai yra žvyro, priesmėlio ir supuvusio augalinio  sluoksnio, atlikusio ir stovėjusio apie  pusantrų metų po pamatų kasimo.  Taigi bendri sklypo kontūrai jau buvo padaryti, o juodžemis padėjo suformuoti galutinį reljefą.

Sklypas ir beveik visas kiemas – pietinėje pusėje. Į ją žiūri pagrindiniai namo langai ir terasa. Šiaurinėje pusėje palikti tik 3 metrai, privalomi  nuo kaimynų ribos. Niekada neturėjome tikslo sklypo išlyginti taip, jog būtų vientisa aikštelė. Nuskusti ir lyginti sklypo į vieną plokštumą tiesiog nebuvo nei galimybių, nei noro. Sklype auga 28 pušys, 5 beržai ir eglė. Visų šių medžių šaknys labai skirtingame aukštyje. Norint išlyginti sklypą į vieną plokštumą, daugelį augalų tiesiog reikėtų nupjauti, nes atsivertų jų šaknys, o kitus  daugiau nei pusmetrį užkasti. Taigi kiemas formuotas  vietomis natūraliai pasibangavęs.

Nuo pradinės stadijos, kokią jau turėjome, juodžemiu sklypas pasidengė minimum 15 cm. Ten kur formavosi nuolydžiai ir t.t., žemių sluoksnis išėjo minimum dvigubai didesnis. Pasiskaičiavome, jog iš viso reikės apie 170 kubų žemių. Jas pirkome iš šalia esančio karjero.

hdr

sdr
Sklypo lyginimas

Iš pradžių naiviai galvojome, kad išsistumdysime patys per kelis savaitgalius. Rankomis! Bet labai greitai šios minties buvo atsisakyta. Juk juodžemį reikia ne tik išstumdyti, bet ir sutrombuoti. Be to, tai ką bobcat`as padarė per kelias valandas, mes nugarą būtume lenkę turbūt savaitę, o gal net ir ilgiau. Tikrai neverta taupyti. Rankų darbo vistiek neišvengėme, buvo vietų, kur technika negalėjo privažiuoti: tarp medžių ir pan., tad ir taip dar susidarė nemažai darbo patiems. ​ Ypač formuojant reikiamus nuolydžius ir kalveles aplink pušis.

sdr

Reljefo formavimas: sklypo lyginimas

Orai buvo labai palankūs, tad sklypo lyginimo darbus atlikome balandžio pradžioje. Kad juodžemis nepabėgtų, prie būsimos parkingo aikštelės ir tvoros, iš gatvės pusės, sklypą apjuosėme. Iš nuo statybų atlikusių lentų suformavome bortelius.

Gerą mėnesį luktelėjome ir sėjome žolę. Kadangi balandis buvo ganėtinai sausas, tai piktžolių sudygo vos viena kita. Jas tiesiog išrovėme rankomis. Visą sklypą purkšti raundapu, kai yra šulinys, bus sodinami vaiskrūmiai, pasirodė ne kokia mintis.  Vejos sėklą pasirinkome  „Turfline“ mišinį „Ornamental“. Kaip dažnu atveju būna, palaukėme akcijos prekybos centre ir įsigijome su 30 proc. nuolaida. Kaina buvo tikrai ženkliai mažesnė nei visose specializuotose parduotuvėse.

Kodėl būten šis mišinys? Yra įvairių atsparumų, atspalvių, augimo, tankumo ir t.t., bet mums nuspręsti galutinai padėjo šis laidos „Svajonių sodai“ reportažas ->. Nusipirkome mišinį, barstytuvą, pasiskolinome volą ir pirmyn. Kas labiausiai žavi šiame mišinyje, kad vejos spalva sodriai žalia.

Kadangi visa vasara buvo labai sausa, tai nemažai teko vandens išlieti, kad sėklos sudygtų. Kasdien laistydavome bent 2 kartus. Kaip ir turėjo atsitikti, greičiausiai veja pradėjo dygti pavėsyje ir arčiausiai vandens purkštuvų. Tuo pačiu pasirodė ir piktžolės. Daugiausiai jos subūjojo sklypo pakraščiuose, ten kur ribojasi su pieva. Leidome joms  ūgtelti ir per keletą kartų rankiniu būdu visą sklypą nuravėjome. Darbas, švelniai tariant, užknisantis, bet įveikiamas.

Taip pat dar prieš metus buvome sendaikčių turguje įsigiję naują rankinę žoliapjovę. Ji labai pasitarnavo pirmiesiems pjovimams. Ir štai po beveik pustrečio mėnesio turėjome jau visai padorią veją.

 

Tiesa, po medžiais ir ant kalvelių, ji sudygo kur kas sunkiau. Dar ir dabar ten ji nėra tokia vešli. Taip pat atsirado keletas lopų, kuriuose veja skurdesnė, spalva blyškesnė. Bet artėjant pavasariui, praajeruosime, patręšime ir tikimės, kad šios bėdos nebeliks.

94692609-B741-4FB9-94EE-A460E6348618
Vejos sėjimas ir pjovimas

4 thoughts on “Sklypo lyginimas ir vejos sėjimas

  1. Sveiki, perskaičiau visu jūsų įrašus ir man labai patiko, parašyta lengvai, bet įdomiai.
    Ir labai patiko jūsų namas, esu architektas, tai vertinu per savo prizmę.
    Būtų įdomu pamatyti, kaip darbai vyko viduje

    Liked by 1 person

  2. Labai gražus projektas. Stebiu ir mėgaujuosi juo, net pavydu, o ir katė labai graži 😀 Bet turiu tokį klausimą ne į temą 😀 Mūsų šeimos namas stovi labai panašioje aplinkoje ir taip pat auginame katę, kuri vis atneša erkių… Kaip apsaugote savo katę ir kitus augintinius nuo erkių?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s